W nawiązaniu do 2 Komunikatów w sprawie sposobu postępowania wobec młodocianych pracowników zatrudnionych w celu przygotowania zawodowego w okresie zawieszenia zajęć w szkołach zawodowych – Związek Rzemiosła Polskiego informuje, że Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz Minister Edukacji Narodowej w dniu wczorajszym wydali wspólny Komunikat ws. pracowników młodocianych o treści:
W związku z rozprzestrzenianiem się na terytorium Polski koronawirusa SARS-CoV-2, wywołującego chorobę COVID-19, mając na uwadze bezpieczeństwo młodzieży, zalecamy pracodawcom zwolnienie pracowników młodocianych, w tym uczniów będących młodocianymi pracownikami, zatrudnionych w celu przygotowania zawodowego, z obowiązku świadczenia pracy w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, o którym mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 30b ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (Dz. U. z 2019 r. poz. 1148, z późn. zm.).
Informujemy, że prowadzone są prace legislacyjne mające na celu wliczenie okresu zawieszenia zajęć w szkołach do okresu, za jaki pracodawcom, którzy zawarli umowę z uczniami - młodocianymi pracownikami, przysługuje dofinansowanie kosztów kształcenia.
Do pobrania: https://bit.ly/3aRkNP1
Szanowni Państwo
W nawiązaniu do wczorajszego Komunikatu w sprawie sposobu postępowania wobec młodocianych pracowników zatrudnionych w celu przygotowania zawodowego w okresie zawieszenia zajęć w szkołach zawodowych - i w związku z kolejną falą pytań i wątpliwości – Związek Rzemiosła Polskiego przedstawia dodatkowe informacje, uzupełniające stanowisko w przedmiotowej kwestii, które mamy nadzieje przyczynią się do uporządkowania niektórych wątpliwości;
Na podstawie ROZPORZĄDZENIA Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 marca2020r. w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (http://dziennikustaw.gov.pl/D2020000041001.pdf ), określono czasowe ograniczenia w funkcjonowaniu jednostek systemu oświaty, w tym szkół branżowych;
§ 3.Czasowe ograniczenie funkcjonowania jednostek systemu oświaty, w tym wszystkich typów szkół - polega na zawieszeniu prowadzenia działalności dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej, z tym że:
1) w dniach 12 marca 2020r. i 13 marca 2020r. przedszkola, inne formy wychowania przedszkolnego, szkoły podstawowe i szkoły artystyczne realizujące kształcenie ogólne w zakresie szkoły podstawowej, z wyjątkiem szkół podstawowych dla dorosłych, są obowiązane prowadzić działalność opiekuńczą;
2) w przypadku szkół prowadzących kształcenie zawodowe – zawieszenie dotyczy również zajęć realizowanych w ramach praktycznej nauki zawodu organizowanej przez szkołę; do praktycznej nauki zawodu młodocianych organizowanej przez pracodawcę, który zawarł z nimi umowę o pracę w celu przygotowania zawodowego, stosuje się przepisy prawa pracy;
3) w przypadku turnusów dokształcania teoretycznego młodocianych pracowników w ramach przygotowania zawodowego młodocianych, organizowanych w szkołach prowadzących kształcenie zawodowe i centrach kształcenia zawodowego – zawieszenie tych turnusów następuje na okres od dnia 16 marca 2020r. do dnia 25 marca 2020 r.
Jak sama nazwa wskazuje, rozporządzenie nie zamyka całkowicie działalności szkół (m.in. zawodowych, w których dokształcają się młodociani pracownicy), lecz czasowo ogranicza ich funkcjonowanie.
Dlatego w komunikacie Ministra Edukacji Narodowej (https://www.gov.pl/web/edukacja/zawieszenie-zajec-w-szkolach) znalazły się informacje o możliwości organizacji przez szkolę nauki na odległość z wykorzystaniem elektronicznych zasobów edukacyjnych oraz dziennika elektronicznego.
Z dzisiejszych komunikatów wiemy, że niektóre szkoły już przygotowały się do tej formy pracy z uczniami. Uczniowie, w okresie wskazanym w w/w rozporządzeniu, mają odnotowywać się w dzienniku elektronicznym i realizować zadania zdalnie przekazywane przez nauczycieli. W ten sposób jest zabezpieczona kontynuacja edukacji w zakresie poszczególnych przedmiotów.
Zgodnie z w/w komunikatem MEN : „Platforma epodreczniki.pl i materiały do samodzielnej nauki Zachęcamy nauczycieli, aby w najbliższym czasie wspierali uczniów w nauce i przekazywali materiały do samodzielnej pracy w domu. Szczególnie prosimy o objęcie opieką uczniów, którzy przygotowują się do tegorocznego egzaminu ósmoklasisty, maturalnego oraz zawodowego i udostępnienie im niezbędnych materiałów. Rekomendujemy wykorzystanie w tym celu następujących rozwiązań: - dziennik elektroniczny;
- strona internetowa szkoły, przedszkola, placówki oświatowej;
- mailing do rodziców, a w przypadku uczniów starszych wysyłanie materiałów bezpośrednio do młodzieży.
Na platformie Ministerstwa Edukacji Narodowej epodreczniki.pl udostępniliśmy e-materiały do wykorzystania przez nauczycieli lub do samodzielnej nauki przez uczniów. Epodręczniki.pl to biblioteka bezpłatnych, sprawdzonych, zgodnych z aktualną podstawą programową materiałów edukacyjnych.” |
W sytuacji, kiedy szkoła zorganizuje dla uczniów zdalną naukę, należy uznać, że uczniowie - młodociani pracownicy w dni tygodnia przeznaczone na realizacje nauki teoretycznej w szkole, powinni wykonywać zadania w formule on-line w domu.
Uczniowie - młodociani pracownicy do pracodawcy powinni zgłosić się w te dni, które w szkolnym planie nauczania zostały wyznaczone na realizację praktycznej nauki zawodu (chodzi o umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego w formie nauki zawodu).
Należy podkreślić, że powyższe decyzje i rozwiązania, przyjęte przez MEN, podyktowane są nadzwyczajnymi okolicznościami, które wymuszają wprowadzenie odpowiednich i odpowiedzialnych działań, które mogą ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa. Obecna sytuacja epidemiologiczna w Polsce może zagrozić zdrowiu obywateli.
Odnosząc się do pytań szczegółowych należy wskazać, że przepisy dotyczące zatrudniania młodocianych pracowników w celu przygotowania zawodowego nie tworzą indywidualnych ścieżek dla osób z tzw. niepełnosprawnościami. Oczywiście nadzwyczajna sytuacja, wymusza adekwatne podejście do problemu i decyzja pracodawcy powinna to uwzględniać, bo chodzi także o bezpieczeństwo pracodawcy.
Do umów o pracę w celu przygotowania zawodowego mają zastosowanie przepisy Działu IX ustawy Kodeks pracy i nie zgłoszenie się bez adekwatnego dla stosunku pracy powodu może być uznane przez pracodawcę jako nieusprawiedliwiona nieobecność i w ostateczności prowadzić do rozwiązania umowy o pracę.
Z poważaniem
|

| Jolanta Kosakowska Dyrektor Zespół Oświaty Zawodowej i Problematyki Społecznej Związek Rzemiosła Polskiego ul. Miodowa 14, 00-246 Warszawa Tel. +48 22 50 44 230 | oswiata@zrp.pl | www: zrp.pl |
Komunikat w sprawie sposobu postępowania wobec młodocianych pracowników zatrudnionych w celu przygotowania zawodowego
w okresie zawieszenia zajęć w szkołach zawodowych
W związku z pytaniami dotyczącymi świadczenia pracy przez młodocianych pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego u pracodawców będących rzemieślnikami
w okresie zawieszenia zajęć m.in. w szkołach zawodowych, gdzie realizują obowiązek dokształcania teoretycznego, spowodowanego działaniami w ramach zapobiegania rozprzestrzenianiu się koronawirusa - Związek Rzemiosła Polskiego przedstawia następujące stanowisko:
1) do rzemieślniczego przygotowania zawodowego (art. 206 ustawy Kodeks pracy) mają zastosowanie przepisy art. 190-205 Kodeksu pracy, co oznacza, ze pracownik młodociany w stosunku do pracodawcy nie jest uczniem lecz pracownikiem, a zakład pracy nie jest traktowany co do zasady jako placówka oświatowa;
2) umowa o pracę określa sposób dokształcania teoretycznego (art. 195 § 1 pkt 3 Kp), przy czym obowiązek w tym zakresie może być realizowany także w formach pozaszkolnych (art. 197 Kp.),
3) pracodawca jest obowiązany zwolnić młodocianego od pracy na czas potrzebny do wzięcia udziału w zajęciach szkoleniowych w związku z dokształcaniem się (art. 198 Kp).
Mając na uwadze powyższe, jeżeli zajęcia szkolne zostają odwołane pracownik młodociany powinien świadczyć pracę na rzecz pracodawcy, z zachowaniem wymagań dotyczących m. in. czasu pracy pracowników młodocianych.
Jednocześnie informujemy, że na stronie https://www.gov.pl/web/edukacja/zawieszenie-zajec-w-szkolach - zamieszczony jest Komunikat Ministerstwa Edukacji Narodowej, w którym są 2 punkty dotyczące młodocianych:
„ …………..uczniowie branżowych szkół I stopnia będący młodocianymi pracownikami nie uczęszczają do szkoły. Realizują jednak przygotowanie zawodowe u pracodawcy na dotychczasowych zasadach;
16 marca br. będą zawieszone zajęcia realizowane w ramach turnusów dokształcania teoretycznego młodocianych pracowników;…………”
Przedstawione stanowisko, przygotowane z udziałem prawnika, wynika wprost z zasad prawnych, jednakże ZRP dodatkowo wystąpił z zapytaniem do Głównej Inspekcji Pracy i po uzyskaniu ewentualnie dodatkowych informacji bezzwłocznie je Państwu prześlemy.
Przekazując powyższe należy podkreślić wyjątkowość i nadzwyczajność okoliczności (zagrożenie) co skłania do podejmowania indywidualnych decyzji, co leży w gestii pracodawcy..
Z wyrazami szacunku
|

| Jolanta Kosakowska Dyrektor Zespół Oświaty Zawodowej i Problematyki Społecznej Związek Rzemiosła Polskiego ul. Miodowa 14, 00-246 Warszawa Tel. +48 22 50 44 230 | oswiata@zrp.pl | www: zrp.pl |
Nowelizacja ustawy o rzemiośle
Dnia 1 stycznia 2020 roku Ustawodawca znowelizował ustawę o rzemiośle. Zgodnie z nową treścią rozszerzono dopuszczone prawem normy wykonywania działalności gospodarczej przez rzemieślników. Oczywiście każdy zainteresowany będzie musiał spełnić określone warunki. Należy jednak podkreślić, że zmiana dotyczy przekształcenia w tzw. "spółkę cywilną" lub w spółkę jawną. Innymi słowy, rzemieślnik z pewnością nie będzie mógł prowadzić innych rodzajów spółek, np. spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.
Co ciekawe, od teraz izby rzemieślnicze mogą dopisywać tytuły czeladnicze i mistrzowskie do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (dalej jako: CEiDG). Tym samym każdy zainteresowany będzie mógł sprawdzić, który rzemieślnik posiada dyplom czeladniczy, a który mistrzowski.
Kim jest rzemieślnik?
Zgodnie z art. 2. Ustawy o rzemiośle, rzemiosłem jest zawodowe wykonywanie działalności gospodarczej przez:
- osobę fizyczną, z wykorzystaniem zawodowych kwalifikacji tej osoby i jej pracy własnej, w imieniu własnym i na rachunek tej osoby – jeżeli jest ona mikroprzedsiębiorcą, małym przedsiębiorcą albo średnim przedsiębiorcą w rozumieniu ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców, lub
- wspólników spółki cywilnej osób fizycznych w zakresie wykonywanej przez nich wspólnie działalności gospodarczej – jeżeli spełniają oni indywidualnie i łącznie warunki określone w pkt 1.
Ważne! Do rzemiosła nie zalicza się działalności handlowej, usług hotelarskich, działalności transportowej, usług świadczonych w wykonywaniu wolnych zawodów, usług leczniczych oraz działalności wytwórczej i usługowej artystów plastyków i fotografików

Niech magiczną moc wigilijnego wieczoru
przyniesie spokój i radość
A Nowy Rok obdaruje Pomyślnością i szczęściem
Najpiękniejszych Świąt Bożego Narodzenia
oraz
Szczęśliwego Nowego Roku
życzą
Zarząd i Pracownicy Cechu
Komunikat nr 5.
Zgodnie z art. 51 ust. 2 ustawy o odpadach wpisowi do rejestru nie podlegają:
osoby fizyczne oraz jednostki organizacyjne niebędące przedsiębiorcami, które wykorzystuje odpady na potrzeby własne
podmiot władający powierzchnią ziemi, na której są stosowane komunalne osady ściekowe wykorzystywane:
w rolnictwie, rozumianym jako uprawa wszystkich płodów rolnych wprowadzanych do obrotu handlowego, włączając w to uprawy przeznaczone do produkcji pasz,
do uprawy roślin przeznaczonych do produkcji kompostu,
do uprawy roślin nieprzeznaczonych do spożycia i do produkcji pasz,
do rekultywacji terenów, w tym gruntów na cele rolne,
przy dostosowaniu gruntów do określonych potrzeb wynikających z planów gospodarki odpadami, planów zagospodarowania przestrzennego lub decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu,
podmiot, który prowadzi nieprofesjonalną działalność w zakresie zbierania odpadów opakowaniowych i odpadów w postaci zużytych artykułów konsumpcyjnych, takich jak np. leki i opakowania po nich,
transportujący wytworzone przez siebie odpady.
Ustawa o odpadach z dnia 14 grudnia 2012 r. oraz ustawy zmieniające ustawę o odpadach dopuszczają pewne wyjątki, które zwalniają z obowiązku wpisu do rejestru w BDO, np.:
przedsiębiorca, który podpisze umowę na świadczenie usług w zakresie budowy, rozbiórki, remontu obiektów, czyszczenia zbiorników lub urządzeń oraz sprzątania, konserwacji i napraw, nie będzie wytwórcą odpadów. W takim przypadku wytwórcą odpadów będzie podmiot, który świadczy usługę, chyba że umowa o świadczenie usługi stanowi inaczej. W związku z powyższym warto dokładnie przeanalizować zapisy umowy, aby podmiot świadczący usługę nie zastrzegł sobie, iż nie będzie wytwórcą odpadów powstałych w związku ze świadczoną usługą.
Przykładowo, jeśli w Twojej firmie ulegną zużyciu / uszkodzeniu świetlówki (tj. odpad niebezpieczny o kodzie 16 02 13*), a nie chcesz się wpisywać do rejestru w BDO jako wytwórca odpadów, możesz zlecić wykonanie usługi konserwacji i naprawy oświetlenia firmie prowadzącej taką działalność. Wtedy zgodnie z ustawą z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach, to firma świadcząca usługę konserwacji i naprawy oświetlenia będzie wytwórcą odpadów i to ona będzie zobowiązana do wpisu do rejestru w BDO;
przedsiębiorca, który będzie wytwarzał tylko odpady o kodach i w ilościach wymienionych w rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 12 grudnia 2014 r. w sprawie rodzajów odpadów i ilości odpadów, dla których nie ma obowiązku prowadzenia ewidencji odpadów, nie będzie musiał uzyskać wpisu do rejestru w BDO jako wytwórca odpadów;
jeśli kilku różnych przedsiębiorców wytwarzających odpady korzysta ze wspólnego lokalu, dopuszcza się przeniesienie odpowiedzialności za wytworzone odpady na rzecz jednego z nich lub na rzecz wynajmującego lokal, jeżeli podmiot ten zapewni postępowanie z przyjętymi odpadami w sposób zgodny z ustawą o odpadach. Przeniesienie takiej odpowiedzialności oznacza przeniesienie praw i obowiązków ciążących na wytwórcy odpadów i następuje pod warunkiem zawarcia umowy w formie pisemnej pod rygorem nieważności;
odpady powstające w części socjalnej dla pracowników są traktowane jak odpady komunalne powstające w gospodarstwach domowych. Zatem zgodnie z przepisami ustawy o odpadach, odpady takie nie podlegają ewidencji, a ich wytwórcy zwolnieni są z obowiązku uzyskania wpisu do rejestru w BDO, w zakresie tych odpadów.
RODZAJE ODPADÓW I ILOŚCI ODPADÓW, DLA KTÓRYCH NIE MA OBOWIĄZKU PROWADZENIA WIDENCJI ODPADÓW
Lp. | Rodzaj odpadów | Kod odpadów | Ilość odpadów [Mg] |
1. | Odpadowa masa roślinna | 02 01 03 | bez ograniczeń |
2. | Odchody zwierzęce | 02 01 06 | bez ograniczeń |
3. | Odpady kory i korka | 03 01 01 | do 10 |
4. | Trociny, wióry, ścinki, drewno, płyta wiórowa i fornir (inne niż wymienione w 03 01 04) | 03 01 05 | do 10 |
5. | Odpadowy toner drukarski (inny niż wymieniony w 08 03 17) | 08 03 18 | do 0,1 |
6. | Sorbenty, materiały filtracyjne, tkaniny do wycierania (np. szmaty, ścierki) i ubrania ochronne (inne niż wymienione w 15 02 02) | 15 02 03 | do 0,1 |
7 | Odpady betonu oraz gruz betonowy z rozbiórek i remontów | 17 01 01 | do 5 |
8 | Gruz ceglany | 17 01 02 | do 5 |
9. | Odpady innych materiałów ceramicznych i elementów wyposażenia | 17 01 03 | do 5 |
10 | Drewno | 17 02 01 | do 5 |
11 | Szkło | 17 02 02 | do 5 |
12 | Tworzywa sztuczne | 17 02 03 | do 5 |
13 | Gleba i ziemia, w tym kamienie (inne niż wymienione w 17 05 03) | 17 05 04 | do 5 |
14 | Materiały budowlane zawierające gips (inne niż wymienione w 17 08 01) | 17 08 02 | do 5 |
Minimalne składki ZUS dla przedsiębiorców na rok 2020
Prognozowane przeciętne wynagrodzenie miesięczne na 2020 r. przyjęto na poziomie na poziomie aż 5227 zł. Obecnie wynosi ono 4765 zł. Podstawę wymiaru składek ZUS stanowić będzie 60% tej kwoty, czyli 3136,20 zł. To oznacza jedno dla przedsiębiorców - coraz większy wzrost składek ZUS na 2020 rok.
Składka emerytalna - 612,19 zł (wzrost o 54,11 zł w porównaniu z rokiem 2019 r.)
Składka rentowa - 250,90 zł (wzrost o 22,18 zł)
Składka chorobowa - 76,84 zł (wzrost o 6,79 zł)
Składka wypadkowa - 52,37 zł (wzrost o 4,62 zł)
Składka na Fundusz Pracy - 76,84 zł (wzrost o 6,79 zł)
Łącznie więc pełne składki ZUS na rok 2020 (bez składki zdrowotnej) wyniosą 1069,14 zł wobec 974,65 zł w roku 2019. Oznacza to wzrost o 94,49 zł, czyli o 9,7% w stosunku do br.
W dalszym ciągu nie jest znana wysokość nowej składki zdrowotnej. Liczona jest ona bowiem oddzielnie. Jej wartość zależy od wskaźnika, którego wartość zostanie opublikowana w styczniu przyszłego roku.
Status małego podatnika CIT i PIT
Z przywilejów przysługujących małym podatnikom w PIT i CIT mogą w 2020 korzystać firmy, których sprzedaż (po kursie euro z 1.10.2019) nie przekroczy w 2019 r. 8 747 000 zł (limit wyższy aż o 3 612 000 zł niż obowiązujący na 2019). Te przywileje to: możliwość wpłaty zaliczek na CIT i PIT co kwartał, jednorazowa amortyzacja środków trwałych w ramach pomocy de minimis, obniżona 9% stawka CIT. Jeśli chodzi o ostatnią preferencję, konieczne jest jeszcze sprawdzenie limitu przychodów (w rozumieniu updop, bez VAT) z roku bieżącego (2020) – nie mogą one przekroczyć równowartości 1,2 mln euro, przeliczonej po kursie średnim NBP, który zostanie ogłoszony na 2.01.2020).
W świetle stanowiska organów podatkowych w przypadku spółek osobowych niebędących podatnikami CIT limit wartości sprzedaży, warunkujący status małego podatnika oblicza się dla:
spółki – w celu ustalenia prawa do jednorazowej amortyzacji,
poszczególnych wspólników odrębnie – w celu ustalenia ich prawa do kwartalnych zaliczek (wspólnicy biorą pod uwagę wszystkie swoje przychody z działalności gospodarczej, w tym osiągnięte w innych spółkach i z działalności indywidualnej).
Jednorazowa amortyzacja
Mały podatnik jest uprawniony m.in. do jednorazowej amortyzacji w ramach pomocy de minimis, czyli bezpośredniego ujęcia w kosztach uzyskania przychodów wydatków na nabycie/wytworzenie środków trwałych z grup 3–8 KŚT (z wyłączeniem samochodów osobowych). Łączna kwota tych jednorazowych odpisów amortyzacyjnych nie może przekroczyć równowartości 50 000 euro (kwotę tę przelicza się na złote jak limit małego podatnika). W 2020 jest to 219 000 zł (czyli o 5000 zł więcej niż w 2019).
Status małego podatnika VAT
Małym podatnikiem VAT, uprawnionym do rozliczania VAT tzw. metodą kasową, czyli dopiero po uzyskaniu zapłaty od kontrahenta, a także kwartalnych wpłat VAT, będzie zaś w 2020 podatnik, którego sprzedaż w 2019 wyniosła 5 248 000 zł (limit wyższy o 113 000 zł niż obowiązujący na 2019). Nie jest jednak wykluczone, że limit w euro zostanie do końca roku podniesiony do 2 mln euro (wtedy będzie taki sam jak na potrzeby CIT i PIT). Wymaga to jednak zmiany ustawy o VAT.
W ustawie tej odrębny limit przewidziano dla tzw. małych pośredników – maklerów, zarządzających funduszami inwestycyjnymi, agentów, zleceniobiorców i innych osób świadczących usługi o podobnym charakterze. Wartość otrzymywanych prowizji (wraz z kwotą VAT) za poprzedni rok podatkowy nie powinna przekroczyć równowartości 45 000 euro. W 2020 za małego pośrednika będzie więc uznawany podatnik, którego sprzedaż w 2019 zmieści się w kwocie 197 000 zł (limit na 2019 był niższy o 4000 zł).
Księgi rachunkowe czy pkpir
Osoby fizyczne, których przychody z 2019 będą niższe niż 8 746 800 zł, mogą w przyszłym roku prowadzić podatkową księgę przychodów i rozchodów. W przeciwnym razie muszą zaprowadzić księgi rachunkowe.
Dotyczy to również spółek cywilnych i jawnych z wyłącznym udziałem osób fizycznych oraz spółek partnerskich.
Z ww. limitem porównuje się uzyskane przez nie przychody z działalności gospodarczej (w rozumieniu art. 14 updof). Limit wynika z przeliczenia kwoty wskazanej w uor (2 mln euro) po średnim kursie euro ogłoszonym przez NBP na pierwszy dzień roboczy października roku poprzedzającego rok podatkowy (czyli po kursie z 1.10.2018). Na 2020 limit wzrósł w porównaniu z obowiązującym na rok 2019 o 187 800 zł.
Ryczałt ewidencjonowany
Osoby fizyczne, spółki cywilne i jawne osób fizycznych będą mogły w 2020 korzystać z opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych (przy spełnieniu innych warunków), jeżeli ich przychód z działalności gospodarczej za 2019 (w rozumieniu art. 14 updof, czyli w kwocie netto, bez należnego VAT) nie przekroczy 250 000 euro (bez zaokrągleń). Po przeliczeniu (także po kursie średnim NBP z 1.10.2020) jest to 1 093 350 zł (na 2019 limit był o 14925 zł niższy).
Ryczałt można będzie w 2020 wpłacać co kwartał, jeśli przychód osiągnięty w 2019 nie przekroczy równowartości 25 000 euro, czyli 109 335 zł (limit o 2347,50 zł wyższy niż rok wcześniej).
Czego dotyczy | Limit w euro | Kwota w zł[*] |
Status małego podatnika CIT, PIT | 2 000 000 | 8 747 000 |
Status małego podatnika VAT | 1 200 000 | 5 248 000 |
Status małego pośrednika VAT | 45 000 | 197 000 |
Jednorazowa amortyzacja w ramach pomocy de minimis | 50 000 | 219 000 |
Obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych (przez osoby fizyczne, spółki cywilne, jawne i osób fizycznych oraz partnerskie) | 2 000 000 | 8 746 800 |
Możliwość opłacania ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych | 250 000 | 1 093 350 |
Kwartalne wpłaty ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych | 25 000 | 109 335 |
[*] Według średniego kursu euro ogłoszonego na 1.10.2019 (4,3734 zł, tabela nr 190/A/NBP/2019).
Indywidualny mikrorachunek podatkowy od 1 stycznia 2020!
Ministerstwo Finansów utworzy indywidualny rachunek podatkowy dla każdej osoby posiadającej NIP lub PESEL. W konsekwencji należy rozumieć, że będą to zarówno podatnicy, jak i płatnicy prowadzący działalność gospodarczą oraz podatnicy i płatnicy nieprowadzący działalności gospodarczej.
Indywidualny rachunek podatkowy będzie pozwalał na dokonywanie wpłat z czterech głównych źródeł:
PIT (kod podatkowy: PIT-28, PIT-28S, PIT-36, PIT-36L, PIT-36S, PIT-36LS, PIT-37, PIT-38, PIT-39, PIT-4R, PPL, PIT-7, PIT-8AR, PIT-CFC);
VAT (kod podatkowy: VAT-7, VAT-7K, VAT-7D, VAT-8, VAT-9M, VAT-10, VAT-12, VAT-14, VAP-1, VAI, VAT-IM, VAT-In);
CIT (kod podatkowy: CIT-6AR, CIT-6R, CIT-8, CIT-8AB, CIT-8A, CIT-8B, CIT-9R, CIT-10Z, CIT-11R, CIT-14, CIT-CFC);
opłaty niedotyczące podatków tj.
Aby ustalić numer indywidualnego mikrorachunku podatkowego, należy skorzystać z dedykowanego generatora mikrorachunku podatkowego Informację o indywidualnym rachunku podatkowym podatnik i/lub płatnik może uzyskać również w dowolnym urzędzie skarbowym
Wysokość wynagrodzenia i składek na ubezpieczenia społeczne pracowników młodocianych
od 1.12.2019 do 29.02.2020
Wynagrodzenie młodocianych
Młodocianemu w okresie nauki zawodu oraz przyuczenia do wykonywania określonej pracy przysługuje wynagrodzenie obliczane w stosunku procentowym do przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w poprzednim kwartale, obowiązującego od pierwszego dnia następnego miesiąca po ogłoszeniu przez Prezesa GUS.
Przeciętne wynagrodzenie w III kwartale 2019 r. wyniosło – 4.931,59 zł (Mon. Pol. z 2019 r. poz. 1072).
Okres | 1.12.2019 r. - 29.02.2020 r. |
I rok nauki - nie mniej niż 5% ww. wynagrodzenia | 246,58 zł |
II rok nauki - nie mniej niż 6% ww. wynagrodzenia | 295,90 zł |
III rok nauki - nie mniej niż 7% ww. wynagrodzenia | 345,21 zł |
przyuczenie do wykonywania określonej pracy - nie mniej niż 4% ww. wynagrodzenia | 197,26 zł |
Podstawa prawna: § 19 i 20 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 28 maja 1996 r. w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagradzania (Dz. U. z 2018 r. poz. 2010 ze zm.).
Komunikat nr 4
1.Zarząd\n Cechu organizuje wycieczkę na zamek do Gołuchowa w dniu 10.10.2019r. Wyjazd o godz. 11.00 W programie zwiedzanie zamku w Gołuchowie oraz\n przejazd do\n Kalisza . Powrót w godzinach późno wieczornych . Koszt 20 zł od osoby\n .Termin zgłaszania chętnych do 1.10.2019r
2.W\n dniu 11 grudnia\n 2019r organizujemy\n opłatek dla\n naszych emerytów. Na spotkanie to zapraszamy również członków Cechu. Spotkanie to odbędzie się w Zajeździe U Dziadka w Grudzicach o godz. 15.00 Zapisy w biurze Cechu do dnia 28\n listopada 2019 r.
3.\n Przypominamy wszystkim\n członkom o\n terminowym opłacaniu składki\n członkowskiej
Wynagrodzenie\n uczniów
(aktualizacja: 5 września 2019) !!!! Zmiana podstawy
Wynagrodzenie uczniów
|
Obowiązuje od
|
I rok nauki
|
II rok nauki
|
III rok nauki
|
241,96 zł
|
290,35 zł
|
338,75 zł
|
01.09.2019
|
Zmiana przepisów od 1\n września 2019 r. podwyżka procentowa wynagrodzenia\n uczniów
Kwoty wynagrodzeń pracowników\n młodocianych (uczniów) określone w oparciu o przeciętne\n wynagrodzenie to kwoty minimalne. Pracodawca może wypłacać\n uczniom wynagrodzenie wyższe - czy to w postaci wyższego\n wynagrodzenia zasadniczego, czy też w postaci premii\n uznaniowej za wyniki pracy czy za wyniki w nauce.
Pracodawca może wystąpić z\n wnioskiem o refundację wynagrodzenia oraz składek na\n ubezpieczenia społeczne pracownika młodocianego, jednak\n refundacji podlega wyłącznie kwota nie wyższa, od\n wskazanej w tabeli. Od 31 sierpnia 2004r. obowiązują nowe\n zasady refundacji. Wniosek o zawarcie umowy należy złożyć\n do Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży OHP.
Z refundacji może skorzystać\n wyłącznie pracodawca, który:
- zatrudnia młodocianych w\n zawodach określonych w wykazie zawodów, o którym mowa w\n art. 8 ust. 1 pkt 15 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o\n promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (...),
- pracodawca, osoba prowadząca\n zakład pracy w imieniu pracodawcy lub osoba zatrudniona\n u pracodawcy spełniają warunki do prowadzenia\n przygotowania zawodowego w zakresie wymagań zawodowych i\n pedagogicznych określonych w przepisach regulujących\n odbywanie przygotowania zawodowego wydanych na podstawie\n Kodeksu pracy;
- w okresie roku\n poprzedzającego dzień złożenia wniosku nie został\n skazany prawomocnym wyrokiem sądu za naruszenie\n przepisów ustawy.
Rozporządzenie Rady Ministrów\n z dnia 13 sierpnia 2019 r. zmieniające\n rozporządzenie w sprawie przygotowania zawodowego\n młodocianych i ich wynagradzania (Dz.U. 2019 poz. 1636):
6) w § 19 ust. 2 otrzymuje\n brzmienie:
„2. Stosunek procentowy\n wynagrodzenia, o którym mowa w ust. 1, wynosi:
1) w pierwszym roku nauki – nie\n mniej niż 5%;
2) w drugim roku nauki – nie\n mniej niż 6%;
3) w trzecim roku nauki – nie\n mniej niż 7%